Drapieżca

Nożem i widelcem

czy też pałeczkami

ładnie elegancko

robim się kluchami

 

Człowiek już zapomniał

w przedzie z atrapami

co naprawdę znaczy

kęs odgryźć zębami

 

 


Kęs jest tu symbolem tego “czego chcę”. Wcale bym się nie zdziwiła gdyby za parę pokoleń ludziom, a w szczególności Polakom zaczęłyby zanikać przednie zęby – w myśl zasady, że nieużywany mięsień zanika. Oczywiście nie sztućce byłyby przyczyną, one są tylko jednym z elementów całej układanki.

Mężczyzna gdy walczy to mimowolnie i automatycznie ukazuje swoje zęby. Jest to bardzo ważny element przede wszystkim przetrwania. Zwierze, np. wilk zanim jeszcze rozpocznie walkę, pokazuje zęby, wydając przy tym dość jednoznaczny komunikat dźwiękowy. Bardzo często to wystarczy do odstraszenia przeciwnika. Proszę sobie teraz wyobrazić szanse wilka bez zębów. Taki wilk, byłby co najmniej śmieszny lub żałosny. Nie miałby szans.

Dane statystycznie alarmują wzrost zachorowalności Polaków na próchnicę. Jednocześnie jesteśmy w stanie zaspokoić nie tylko podstawowe potrzeby takie jak jedzenie, ciepło, higiena ale oprócz tego każdy ma szczoteczkę i pastę do zębów. Dlaczego więc Polacy są w europejskiej czołówce pod względem złego stanu uzębienia?

Mało prawdopodobny wydaję się być wpływ złej diety. Nie muszę podpierać się tu żadnymi statystykami bo widzę na co dzień jak ludność zachodnioeuropejska nagminnie łamiąc wszelkie możliwe reguły zdroworozsądkowego odżywiania się, zachowuje przy tym idealny stan uzębienia do wczesnej starości. Co ciekawe takim samym stanem rzeczy może pochwalić się wiele ludów afrykańskich (tych, które utrzymały pewną autonomię).

Oba przykłady, pomimo iż tak odmienne kulturowo mają pewną cechę wspólną. Ci ludzie są zdobywcami, biorą to czego chcą. Łup oraz forma zdobywana łupu jest zgoła odmienna ale i tu i tu proces jest wciąż żywy. Ten podświadomy proces tworzy, utrzymuje i wciąż odnawia poczucie mocy oraz własnej wartości. Kości i zęby to podstawa, fundament. Nie może kruszyć się fundament.

„Polak jest jak olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł- jesteśmy karykatury i jesteśmy tragiczna nicość i śmiech olbrzymi”. Tak pisał Cyprian Kamil Norwid gdy Polacy nie mieli własnego państwa. Walczymy dopiero wtedy gdy nie mamy już innego wyboru. Niech się każdy zastanowi, czy dziś gdy jesteśmy ludźmi wolnymi nie pozwalamy się traktować jak kogoś gorszego. Godzimy się na zbyt wiele, odpuszczamy, boimy się…

Nie chodzi o to, żeby od razu walczyć ale żeby (wtedy kiedy trzeba) pokazać zęby i wydać jednoznaczny komunikat dźwiękowy.

moment w   37:12 min.

Share and Enjoy !

Shares