Niewolnicy

 

Więzień lęków i zazdrości

sekrecików swej młodości

Moda wciąż na innowacje

z dumą z pompą plus owacje

Twarze cele i dążenia

byle więcej polubienia

Wir układów zależności

zniszczył ducha skruszył kości

Podrobione ideały

tak też wyrósł człowiek mały

Wolność w środku mu się marzy

lecz się nigdy nie odważy


Ludzie boją się prawdy o sobie bardziej niż samego diabła. Robimy mu w ten sposób (jeśli on w ogóle istnieje) ogromną przysługę.

Ile wstydu, być może niepotrzebnego, ile kłamstw, strachu, obaw, niepewności. Chyba każdy się czegoś boi. Każdy się czegoś wstydzi. Każdy ma swoje tajemnice. Czy jesteśmy psychicznie wolnymi ludźmi?

Żeby być wolnym trzeba cenić i wartościować siebie wyżej od tego co przez wieki stworzyło społeczeństwo. Żeby być wolnym trzeba albo być wariatem albo klaunem albo tak silnym żeby nie czuć potrzeby czy przymusu żeby inni o tobie „dobrze/tak jak ty chcesz” myśleli, nie bać się być innym.

Wolność się sprawdza nie poprzez należenie i bycie częścią. Wolność się sprawdza w warunkach odstępowania od czegoś, kogoś. Wolność to świadomość siebie, swoich granic i mówienie o tym. Mówienie o tym z pewnością siebie, tego kim się jest. Nie jest łatwo być wolnym człowiekiem, szczególnie dla kogoś komu nie jest obojętne co myślą inni. Na pewno są ludzie wolni. Ale też myślę, że wygrać dla siebie wolność nie jest tak samo łatwą sztuką dla każdego. Rodzimy się w różnych warunkach i przechodzimy przez inne doświadczenia, takie które często nie stawiają przed nami zbyt wielkiego wyboru…

Wygrać wolność to nie wstydzić się niczego co nas dotyczy. Mieć w sobie prawdziwą akceptację tego kim jesteśmy, co zrobiliśmy lub nie, jak myślimy oraz komunikowanie tego z największą miłością do siebie na jaką tylko nas stać.

Ryzyko zburzenia iluzji jaką ma druga osoba o nas lub o świecie jest w tym wypadku chyba największe ale jednocześnie jest największa szansa, że „zarazimy” ją tym i ona też kiedyś za jakiś czas dokona tego samego wyboru co my, że chce coś zmienić.

Żaden człowiek nie rodzi się wolnym. Wolność się zdobywa każdego dnia.

Kategorie